Tag Archives: price versus cost

The Oil You Can’t Eat

I love almonds, and I love almond milk. A three pound bag of raw almonds from Costco costs me about twelve dollars I think, maybe a little bit more. Out of a bag of almonds I will make gallons of … Continue reading

Posted in Health, Living | Tagged , , , , | Leave a comment

Price or Cost

Last week Mark Bittman tried to calculate the cost of our national love affair with the fast food hamburger. In the article he tried to differentiate the low price of the meal from the high cost of the meal. You … Continue reading

Posted in Health, Living | Tagged , , , , , | 2 Comments